The super weekend continues. Murray plays for two medals, sailing medals will be decided, Ed Clancy might reach the podium in the Omnium – and can Bolt make history in the 100m final?

* Denotes medal chance.

 

Morning               

09:00: Fencing – Men’s Team Foil: GB take on Egypt to see who will face Italy in the quarterfinals.

10:00: Cycling – Men’s Omnium (4K Individual Pursuit): Ed Clancy continues his quest for gold

10:00: Shooting – Men’s Trap: Edward Ling competes for GB in Round 1 (C)

10:58: Cycling – Women’s Individual Sprint (Qualification): Victoria Pendleton will be after a second gold medal.

 

11:00: Equestrian – Individual Jumping (2nd Qualifier) and Team Jumping (Round 1) goes into its second day.

11:00: Marathon (Women’s Final): GB’s Claire Hallissey will compete alongside Mara Yamauchi and Freya Murray, who replaces the injured Paula Radcliffe.

12:00: Shooting – Men’s Trap: Edward Ling competes for GB in Round 2 (B)

 

Afternoon 

12:00: Sailing – Racing continues in the Men’s 49er/RS-X

12:00: Sailing – Racing continues in the Women’s 470/RS-X/Elliott 6m

13:00: Sailing – Medal winning final races in the Men’s Star.

 

14:00: Sailing – Medal winning final races in the Men’s Finn

14:00: Tennis – Men’s Singles: Murray takes on Federer to claim either gold or silver.

14:00: Shooting – Men’s Trap: Edward Ling competes for GB in Round 3 (A)

14:30: Boxing – Women’s Lightweight: GB’s first ever women’s Olympic boxing match takes place between Natasha Jonas and USA’s Quanitta Underwood.

14:45: Volleyball – GB Women take on Japan for what would be only their second win of the tournament.

15:00: Synchronized Swimming (Women’s Duets): Olivia Federici and Jenna Randall go into the Qualification Technical Routine for GB.

 

16:00: Tennis – Mixed Doubles: Murray and Laura Robson are guaranteed either a gold or a silver.

16:15: Handball – GB Women take on Croatia in their final group match. They’ve lost all four previous matches and have no chance of advancing.

16:34: Cycling – Men’s Individual Sprint (Quarter-finals): Jason Kenny will be going for gold, selected ahead of Chris Hoy.

16:48: Cycling – Women’s Individual Sprint (1/16 Final): Victoria Pendleton will be after a second gold medal.

17:41: Gymnastics – Men’s Individual Pommel Horse: Louis Smith qualified first and looks to improve on his Beijing Bronze. Max Whitlock is also in with a shot after qualifying eighth.

17:01: Cycling – Men’s Omnium (15km Scratch Race): Ed Clancy continues his quest for gold

17:38: Cycling – Women’s Individual Sprint (1/8 Final): Victoria Pendleton will be after a second gold medal.

 

Evening

18:05: Cycling – Women’s Individual Sprint (Round of 16): Victoria Pendleton competes in the final sprint event of the day.

18:16: Cycling – Men’s Omnium (1km race): Final event in the Omnium, where Ed Clancy will have his last change to secure his gold.

19:00: Athletics – Women’s 400m Hurdles Round 1: Eliidh Child and Perri Shakes-Drayton compete for a place in the semi-finals.

19:00: Hockey – GB Men take on Australia, who are currently top of the group purely on goal difference. A win would take GB to the top.

19:05: Athletics – Men’s High Jump Qualification: Robert Grabarz is GB’s only competitor in this event.

19:35: Athletics – Women’s Triple Jump Final: Yamile Aldama, one of our ‘Plastic Brits’, heads into the final.

19:45: Athletics – Men’s 100m Semifinals: GB’s Dwain Chambers, Adam Gemili and James Dasaolu are all through to the semi-finals.

 

20:15: Athletics – Men’s 1500m Semifinals: Andrew Baddeley and Ross Murray race for a place in the final.

20:20: Athletics – Men’s Hammer Throw: Alexander Smith is through to the final twelve.

20:20: Water Polo – GB Women take on Spain.

21:00: Boxing –   Men’s Bantamweight Quarterfinals: Luke Campbell takes on Bulgarian Detelin Dalakliev in the last sixteen.

21:10: Athletics – Women’s 400m Final: Christine Ohuruogu, Shana Cox and Lee McConnell could all have got through to the final.

21:50: Athletics – Men’s 100m Final: GB’s Dwain Chambers, Adam Gemili and James Dasaolu could be in the final race.

22:15: Basketball – GB Women play Brazil – both countries have lost all their games and will be fighting it out for fifth and sixth place in Group B.

 

About The Author

London-based broadcast and online journalist, with a penchant for sports.

Leave a Reply

Your email address will not be published.