It’s the Brownlee brothers’ turn to fight for medals, while Pendleton and Sir Chris Hoy go for gold in the velodrome.

* Denotes medal chance.

 

Morning

10:00: Equestrian (Individual Dressage Grand Prix Special) – Charlotte Dujardin, Carl Hester, Laura Bechtolsheimer and Richard Davison will all be competing.

10:00: Equestrian (Team Dressage Grand Prix Special) – GB will compete in the team dressage, potentially for a medal.

10:00: Cycling (Men’s Keirin) – Beijing gold medalist Sir Chris Hoy goes into the first heat.

10:00: Athletics (Women’s Javelins Qualification) – Goldie Sayers competes in Group A for Britain.

10:00: Athletics (Men’s 110m Hurdles Heats) – Lawrence Clarke, Andrew Pozzi and Andrew Turner have their heats to qualify for the semifinals.

10:00: Diving (Men’s 3m Springboard Semifinals) – Chris Mears is through to the semifinals.

10:07: Canoe Sprint (Women’s Kayak Single 500m) – Rachel Cawthrown will compete in the final heat.

10:19: Cycling (Women’s Omnium) – Laura Trott competes in the fourth event of the omnium, the Individual Pursuit.

10:35: Canoe Sprint (Women’s Kayak Double 500m) – Abigail Edmonds and Louise Sawers are in the first heat.

10:45: Athletics (Men’s Triple Jump Qualification) – All eyes will be on late arrival Phillips Idowu as he competes in Group A.

10:55: Athletics (Women’s 5000m – Round 1) – Barbara Parker, Julia Bleasdale and Joanne Pavey compete for Great Britain.

11:30: Canoe Sprint (Women’s Kayak Single 500m) – Rachel Cawthrown may have got through to the semifinals.

11:30: Triathlon (Men’s Final) – The Brownlee brothers look to get gold and silver.

11:50: Athletics (Men’s 200m – Round 1) – Christian Malcolm and James Ellington are in Heat 3 and 7 for GB.

11:51: Canoe Sprint (Women’s Kayak Double 500m) – Abigail Edmonds and Louise Sawers could have qualified for the semifinals.

 

Afternoon

Team GB Events Coming Up 06/Aug12:00: Sailing – Racing continues in the Women’s 470/Elliott 6m and Men’s 470.

13:00: Sailing (Men’s RS-X) – Nick Dempsey is currently second going into the medal match.

14:00: Sailing (Women’s RS-X) – Bryony Shaw is currently at seventh and will be hoping to potentially claim a bronze as she did in Beijing.

15:00: Synchronised Swimming (Women’s Duets Final) – Olivia Federici and Jenna Randall are in the final, although they’re far from favourites.

16:00: Cycling (Women’s Sprint) – Victoria Pendleton goes into the semifinals in her hunt for another Olympic gold. She’ll face German Kristina Vogel.

16:07: Cycling (Women’s Omnium) – Trott goes into the fifth event of the omnium, the 10km Scratch Race.

16:34: Cycling (Men’s Keirin) – Sir Chris Hoy is likely to be competing in Round 2 of the Keirin.

16:53: Cycling (Women’s Omnium) – It’s the final event, the 500m time trial, and may decide whether Trott gets gold.

17:26: Cycling (Women’s Sprint) – Victoria Pendleton is likely to be up against Anna Meares, a re-run of the Beijing final.

17:57: Cycling (Men’s Keirin) – Sir Chris Hoy is likely to be in the final and fighting to keep his Olympic title.

 

Evening

19:00: Athletics (Men’s High Jump Final) – GB’s Robbie Grabarz qualified for the final in first place, clearing 2.29m first time.

19:00: Diving (Men’s 3m Springboard Finals) –  Chris Mears could be in this if he’s got through the semifinals.

19:05: Athletics (Women’s Long Jump Qualification) – Shara Proctor is in Group A in this qualifying round.

19:15: Athletics (Women’s 100m Hurdles Semifinals) – Tiffany Porter qualified eighth for the semifinals and is GB’s only athlete after Ennis pulled out.

19:45: Athletics (Men’s Discus Throw Final) – 20-year old Lawrence Okoye competes after qualifying for the final with a huge final throw, finishing fourth overall.

19:55: Athletics (Men’s 800m Semifinals) – Andrew Osagie is the only British runner to make it through to the semifinals.

19:57: Cycling (Men’s Keirin) – Will Sir Chris Hoy be going for a second Keirin Olympic gold?

20:25: Athletics (Women’s 200m Semifinals) – Abiodun Oyepitan and Margaret Adeoye are through to the semifinals.

21:00: Athletics (Women’s 100m Hurdles Finals) – Tiffany Porter may be competing if she’s through from the semifinals.

21:15: Boxing (Men’s Flyweight Quarterfinals) – Andrew Selby takes on Cuba’s Robeisy Ramirez Carrazana.

21:45: Boxing (Men’s Welterweight Quarterfinals) – Freddie Evans is up against Canadian Custio Clayton.

 

About The Author

London-based broadcast and online journalist, with a penchant for sports.

Leave a Reply

Your email address will not be published.